Mořská houba

Vlastnosti mořské houby

Přírodní mořská houba disponuje vysoce savými vlastnostmi. Po namočení se stává příjemně hebkou. Syntetická houba se rozpouští pod vlivem agresivních látek, kdežto přírodní mořská houba nikoliv.

Za dobu existence v sobě mořská houba vyvinula biologické látky, které mají antivirové, protinádorové, dezinfekční a antiseptické účinky. Pro svoji úžasnou savost, měkkost se dokonale snáší s pokožkou. Pro tyto vlastnosti si přírodní mořské houby získávají stále větší oblibu. I v této oblasti totiž člověk zjišťuje, že návrat k přírodě přináší řadu výhod.

Přírodní mořská houba

Pro savost a odolnost proti agresivním látkám je vhodná i pro technické použití.

Ty nejkvalitnější mořské houby se vyznačují velmi jemnou strukturou, přírodní barvou a hlavně delší životností, než houby, které jsou dále upravovány bělením.


Použití mořské houby

Osobní hygiena: mytí těla, sauna a masáže, kosmetika, odličování, strie - masáž napomáhá jejímu vyhlazení, dezinfekční účinky (antiseptikum), příznivé působení při čištění menších povrchových poranění

Domácnost: mytí předmětů a zařízení, ošetřování nábytku, čištění oděvů, octem nasáklá mořská houba výborně pohlcuje nepříjemné kuchyňské, cigaretové a jiné pachy

Technické použití: školní houby, mytí automobilů, restaurování uměleckých děl, zpracování keramiky, porcelánu, kůže a dřeva, laboratorní účely, optický průmysl (odsávání vody z broušených čoček), zbrojní průmysl (černění zbraní).

O přírodní mořské houbě

Mořské houby mají dvě vrstvy buněk, uprostřed je dutina, ve které dochází ke zpracování potravy, uvnitř této dutiny jsou límečkové buňky, které pohybem bičíků víří vodu v otvoru a pomocí límečku zachytávají organické částice nebo plankton, to záleží na druhu houby. Do této dutiny vede několik otvorů, několik malých přijímacích, které jsou umístěny v dolní části houby a jeden velký, vyvrhovací (osculum), který je umístěn v horní části. Houby dýchají celým povrchem těla. Cévní, vylučovací ani nervová soustava nejsou vyvinuty. Houby však mají skelet, síť vláken nebo jehliček, tvořených oxidem křemičitým, nebo uhličitanem vápenatým. Tato opora těla po vysušení měkkých částí živočicha, působí velmi dekorativně (vzhledem připomínající většinou krajky). Houby jsou jedinými živočichy, kteří se nemohou pohybovat z místa na místo.

Málo kdo ví, jak vypadá mořská houba, a pokud ji známe, netušíme, že se nejedná o rostlinu, ale o mořského živočicha. Žije pod mořskou hladinou, v hloubce od 5 do 60 metrů, ale někdy i mnohem hlouběji. Živí se planktonem, ten si opatřuje filtrováním mořské vody. V mořích světa existuje více než 5000 rozmanitých druhů mořských hub, ale jen asi 27 z nich má užitkovou hodnotu.

Přírodní mořská houba

V čase expanze umělých hmot, kdy byly nahrazovány přírodní materiály syntetickými, se začaly vyrábět houby z náhražkového materiálu. Umělá hmota však nikdy úplně nenahradí vlastnosti přírodní mořské houby.

Mořské houby potřebují dva až čtyři roky na to, aby dosáhly průměrné velikosti cca15 cm. Tudíž lov mořských hub je každým třetím rokem zakázán, aby nebyla zničena místa, na nichž se mořské houby vyskytují. Proto přírodní mořská houba je stále vzácnější zboží. Dodává se v různých velikostech a kvalitách. Pokud hledáte praktický a přitom originální dárek, těžko byste vybrali lépe.


Historie použití mořské houby

První zmínky o použití mořské houby pocházejí ze středověku. Domorodci z Egejských ostrovů se potápěli pro surové přírodní houby a používali je rozličnými způsoby. Staří Římané si mořské houby pokládali pod brnění, aby je ochránily před odřením a nejen to - objevili také to, že přiložením houby na poraněné místo se rána zahojí za velmi krátkou dobu a nezůstane po ní ani památky.

Ve středověku se mořská houba užívala k léčbě strumy (nemoc způsobená nedostatkem jódu v organismu). Dříve než byl v roce 1811 prozkoumán jód jako prvek periodické soustavy, lidé nevěděli, čím to je, že mořská houba výrazně podporuje a zrychluje hojení nejrůznějších jizev. Jak se ukázalo, jód má příznivé účinky antiseptické, antibakteriální a dezinfekční a kouzlo mořských hub spočívá v tom, že obsahují přibližně 14% jódu, tzn. v jednom gramu mořské houby je stejné množství jódu jako ve 130 litrech mořské vody! Jód obsažený v houbě je schopen zabít stafylokoka a streptokoka (bakterie způsobující nejrůznější infekce a horečky) do jedné minuty. Mořskou houbu využívali již obyvatelé Kréty. Římané si mořskou houbou zvanou "Sloní ucho" obkládali vnitřek, kovového vojenského brnění. Ve středověku se mořská houba začala používat i v lékařství.

 

 Naše nabídka mořských hub z Floridy a Mexického zálivu

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.kameny-masazni.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.kameny-masazni.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace